03
MAR
2016

Operacyjne

Z chwilą gdy leki lub zabiegi laserowe nie obniżają dostatecznie ciśnienia w oczach lub gdy mimo względnie dobrego ciśnienia postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego, może być konieczny zabieg operacyjny. Zabiegi mogą być to zabiegi klasyczne lub zabiegi małoinwazyjne.
Klasyczne operacje przeciwjaskrowe to zabiegi polegające na chirurgicznym wytworzeniu alternatywnego ujścia dla cieczy wodnistej. Chirurg wytwarza mały otwór (przetokę) pomiędzy komorą przednią oka a przestrzenią podspojówkową. Nowy otwór umożliwia przepływ cieczy wodnistej ,co przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. W ten sposób zapobiega się postępującemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego.


Jak wygląda taki zabieg?
Operacja jest zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym najczęściej jest to znieczulenie pozagałkowe polegające na podaniu zastrzyku z lekiem znieczulającym w okolice gałki ocznej. Ponad to pacjent dostaje dodatkowo premedykację dożylną aby był bardziej zrelaksowany i nie odczuwał żadnego bólu podczas zabiegu.
Czy jest to skuteczna operacja?
Większość badań i raportów wskazuje, że u pacjentów, operacja filtracyjna jest skuteczna u około 70-90% przypadków.
Zdarza się, że chirurgicznie utworzona przetoka zaczyna się zamykać, a ciśnienie wzrasta ponownie. Dzieje się tak na skutek zjawiska związanego z procesami naprawczymi tkanek .

Taki stan występuje najczęściej u młodych ludzi, ponieważ mają silniejsze tendencje do gojenia tkanek . Aby zapobiec temu zjawisku ,do operacji używa się się dodatkowo leki spowalniające gojenie takie jak: mitomycyna C, i 5-FU . W razie potrzeby, zabieg może być wykonany ponownie.

Zabiegi przeciwjaskrowe wykonuje się również jednocześnie z zabiegiem usunięcia zaćmy.
Jak długo przebiega rehabilitacja po zabiegu?

Po zabiegu pacjent musi przyjmować zalecone leki w formie kropli .Przez co najmniej jeden tydzień po zabiegu, pacjentom zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. Większość podstawowych codziennych czynności można być wykonywana, jednak ważne jest, aby unikać prowadzenia pojazdów i dźwigania ciężarów.
Każdy przypadek jest inny, więc należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem dla uzyskania wskazówek i zaleceń.
Oko po zabiegu może być zaczerwienione i podrażnione ,może wystąpić zwiększone łzawienie oczu ,pobolewanie a także obniżenie ostrości wzroku.

Jak operacja może wpłynąć na widzenie ?
Mogą wystąpić pewne zaburzenia widzenia, takie jak niewyraźne widzenie, przez pewien czas po operacji. Po tym czasie, zwykle ostrość wzroku wraca do tego samego poziomu, jaki był przed operacją.
Zdarzają się również przypadki gdy widzenie może może się pogorszyć. Dzieje się tak na skutek przyspieszenia rozwoju zaćmy, obrzęku plamki żółtej, gwałtownego obniżenia ciśnienia lub krwawienia do oka.
Po zabiegu może być potrzeba zmiany okularów.

Może być konieczność rezygnacji z soczewek kontaktowych wynikająca z obecności pęcherzyka filtracyjnego spojówki.